بیش از ۷۰درصد محصولات پتروشیمی خام صادر می شود

وزیر نفت گفت: اکنون ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام صادر و تنها ۳۰ درصد وارد زنجیره ارزش در داخل می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی دلیل؛آقای جواد اوجی در یک برنامه رادیویی گفت: اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی درکشور افزون بر ۹۰ تا ۹۵  میلیون تن رسیده است، همچنین سال گذشته فقط از محل صادرات محصولات پتروشیمی ۱۲.۵ میلیارد دلار و همینطور در ۹ ماهه امسال ۱۰.۵ میلیارد دلار ارز از این محل به سامانه نیما واریز شده که در تأمین منابع ارزی کشور بسیار مؤثر بوده است.

وزیر نفت گفت: خوشبختانه در دولت سیزدهم طرح‌ها و پروژه‌های خوبی در بخش بالادستی، پایین دستی و همینطور زنجیره صنایع تکمیلی حوزه پتروشیمی در کشور تعریف شده است.

او گفت: امروز بیش از ۱۰۰ طرح در بخش بالادستی، پایین دستی و همینطور زنجیره صنایع تکمیلی حوزه پتروشیمی در کشور به ارزش ۷۰ میلیارد دلار در دستور کار است.

اوجی ادامه داد: بخش قابل توجهی از این طرح‌ها تا پایان دولت سیزدهم به مرحله بهره برداری خواهند رسید.

او همچنین به صادرات کاتالیست برای نخستین بار در دولت سیزدهم از کشور خبر داد و گفت: اکنون تعداد زیادی از کاتالیست‌ها در داخل بومی‌سازی شده است.

وزیر نفت گفت: کشور از حیث تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی و حتی پالایشگاهی تا پایان دولت سیزدهم خودکفا و صاحب دانش فنی در این زمینه خواهد شد.

او با بیان اینکه حوزه پتروشیمی در بخش صنعت نفت ایران دارای بالاترین دانش هایتک است، گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام صادر و تنها ۳۰ درصد وارد زنجیره ارزش در داخل می‌شود.

اوجی با بیان اینکه ایران ۳۴ هزار میلیارد متر مکعب ذخایر قابل استحصال گازی دارد، گفت: روزانه ۶۴ میلیون متر مکعب گاز به عنوان خوراک و سوخت در صنایع پتروشیمی کشور به مصرف می‌رسد.

او ادامه داد: در پاییز امسال ۶۶ میلیون متر مکعب در روز یعنی دو میلیون متر مکعب بیشتر از پاییز سال گذشته گاز به عنوان خوراک یا سوخت به مجتمع‌های پتروشیمی داده شده است.

وزیر نفت گفت: خوبی طرح‌های زنجیره پتروشیمی آن است که در اکثر مناطق کم برخوردار این طرح‌ها اجرا شده است، جدا از این طرح‌های زنجیره پتروشیمی در عین سرمایه گذاری کم از بازدهی، اشتغال زایی و سودآوری بسیار بالایی برخوردارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=9RRuEFv-Li5PTVTxCdPX9lrQ-rHy-2Up_l-aU8MA1Ck