دلار نیمایی ۲۸و۵۰۰ تومان

رئیس‌کل جدید بانک مرکزی در نخستین اظهارات خود پس از تصدی سمت جدید با بیان اینکه سیاست ما سیاست تثبیت نرخ ارز خواهد بود، قیمت دلار نیمایی را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد! محمدرضا فرزین در حالی اقدام به تعیین قیمت دلار نیمایی کرده است که این قیمت، اصولا بر اساس عرضه و تقاضا در سامانه نیما کشف می‌شود و تا کنون دولت مدعی عدم دخالت در تعیین آن بوده است!

به گزارش سرویس اقتصادی دلیل ؛  نخستین اظهارات رئیس کل جدید بانک مرکزی نشان داد که قرار نیست بحران بازار ارز با تکیه بر اصول اقتصادی حل و فصل شود و بناست دولت همچنان بر طبل کنترل دستوری بازارها بکوبد.

محمدرضا فرزین هم نیامده برای نرخ نیمایی تعیین تکلیف کرد و قیمت آن را به طور ثابت، ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد! این در حالی است که طی هفته‌های گذشته قیمت دلار نیمایی وارد کانال ۳۰ هزار تومانی شده بود.

نکته بااهمیت دیگر اینکه رئیس کل جدید بانک مرکزی برای بازاری تعیین تکلیف کرده که بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا عمل می‌کند و قیمت‌ها در آن با اهرم‌هایی نظیر تورم و متغیرهای پولی تقویت یا تضعیف می‌شود.

او در همین حال مدعی شده است که واردات تمام کالاهای اساسی و مواد اولیه و ماشین‌آلات را با نرخ نیمایی و با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین خواهد کرد.

فرزین در گفت‌وگوی خود با بخش خبری ساعت ۲۱ تلویزیون افزود: کلیه ارکان حاکمیتی در این مورد نقش دارند و باید تمام دولت و تیم اقتصادی دولت در این زمینه با بانک مرکزی همکاری کنند.

رئیس کل جدید بانک مرکزی اظهار کرد: ارز را تثبیت خواهیم کرد و دغدغه فعالان اقتصادی کشور را رفع خواهیم کرد. فرزین اضافه کرد: برای رفع نارسایی‌ها باید رویکرد جدیدی اتخاذ کنیم.

بازار آزاد دلار کوچک می‌شود؟

وی همچنین با انکار اثرگذاری بازار آزاد دلار بر بازارهای موازی عنوان کرد: سایر مصارف ارزی که حدود ۴۰ مورد است در بازار مبادله ارزی تامین خواهد شد. تلاش می‌کنیم این نرخ به بازار آزاد علامت بدهد.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: تمام نیازهای ارزی را در نیما و بازار مبادله ارزی تامین خواهیم کرد و بازار ارز آزاد را مستمرا کوچک خواهیم کرد و نرخ آن را به نرخ بازار مبادله ارزی نزدیک خواهیم کرد. فرزین در پایان این گفت و گو از مردم خواست به بانک مرکزی اعتماد کنند تا بتواند بازارها را تثبیت کند.

گفتنی است دولت در جلسه امروز با هدف آرام‌کردن بازار ارز محمدرضا فرزین را جایگزین علی صالح‌آبادی کرد. این در حالی است که بازار آزاد دلار بی‌اعتنا به این تغییرات در کانال روزهای گذشته پایدار مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=9RRuEFv-Li5PTVTxCdPX9lrQ-rHy-2Up_l-aU8MA1Ck