رکود جدید در بازار رمز ارز ها|بیت کوین از صرافی ها خارج شد

بر اساس گزارش روزنامه فایننشال تایمز، نااطمینانی در بازار رمزارز باعث رکورد جدید خروج بیت کوین از حساب‌های کاربران شده است. از طرفی، کارشناسان بازار، آینده بدبینانه‌ای برای سال ۲۰۲۳ رمزارزها متصور هستند.

به گزارش سرویس اقتصادی دلیل؛  بر اساس گزارش روزنامه فایننشال تایمز، معامله‌گران بازار کریپتو به سرعت در حال خارج‌ کردن دارایی‌هایشان به‌خصوص بیت کوین از صرافی‌های متمرکز رمزارزی هستند. کاربران پس از فاجعه‌ ورشکستگی صرافی FTX، نگران دارایی‌های خود در صرافی‌ها هستند.

صرافی FTX که زمانی یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزارز بود، در ماه نوامبر به صورت رسمی اعلام ورشکستکی کرد و بازار رمزارزها را آشفته‌تر از قبل کرد. جان ری، مدیرعامل جدید و جایگزین سم بنکمن اعلام کرده است که نبود مدیریت ریسک مناسب به شدت در این صرافی دیده می‌شود. این صرافی با ورشکستگی خود، بدهی سنگینی بالغ بر هشت میلیارد دلار را برجای گذاشت.

خروج بیت کوین از صرافی‌ها

سقوط ناگهانی این صرافی باعث شده است که فعالان بازار رمزارز دارایی‌های دیجیتالی خود، از جمله بیت کوین را از صرافی‌های متمرکز خارج کنند، به طوری که رکورد جدید در خروج‌ بیت کوین در صرافی‌ها به ثبت رسیده است. در ماه گذشته، سرمایه‌ گذاران بیش از ۹۱۳۶۳ عدد بیت‌کوین به ارزش تقریبی ۱.۵ میلیارد دلار را از صرافی‌های بایننس، کراکن و کوین‌بیس خارج کرده‌اند. این ارزش تقریبی با میانگین قیمتی ماه نوامبر بیت کوین که حدود ۱۶۴۰۰ دلار بوده، محاسبه شده است. بر اساس داده‌های CryptoCompare، این مقدار رکورد جدیدی برای خروج بیت‌کوین بوده است.

جریان خالص ورود و خروج بیت‌کوین در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ( منبع: Cryptocompare)

هنوز مشخص نیست که این بیت کوین‌ها به منظور فروش برداشت شده‌اند و یا به کیف‌پول‌های شخصی منتقل شده‌اند. از طرفی، ریزش ۶۴ درصدی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ نیز فروش این رمزارز مشهور توسط کاربران را تشدید کرده است. برداشت بیت کوین در ماه اکتبر ۲۰۲۲ نیز بسیار بالا و برابر با ۷۵۲۹۴ عدد بیت کوین بوده است.

این خروج سرمایه، نتیجه بحران‌های فصل تابستان بازار رمزارز که شامل سقوط سلسیوس و ویجر دیجیتال بوده است. به دلیل ورشکستگی‌های پی در پی این بازار، بحث نظارت و قانون‌گذاری این حوزه توسط دولت‌ها تشدید شده است. در هفت روز اول ماه دسامبر ۲۰۲۲، ۴۵۴۵ عدد بیت‌کوین از صرافی‌های متمرکز برداشت شده‌ است. در ماه مشابه سال ۲۰۲۱، میزان برداشت برابر با ۳۸۴۶ عدد بیت کوین بوده است.

بیت کوین

آینده بازار رمزارز در سال ۲۰۲۳

کارشناس شرکت خدمات مالی Moody’s، باور دارد که کاهش قیمت رمزارزها باعث محدود شدن توانایی شرکت‌ها برای جذب سرمایه خواهد شد. این ریزش قیمت‌ها، کیفیت اعتبار شرکت‌های متمرکز مالی را به شدت کاهش خواهد داد.

رئیس مرکز تحقیقاتی استاندارد چارت، اریک رابرتسن باور دارد که مشکلات سرمایه‌گذاران بازار رمزارز در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه پیدا خواهد کرد. رابرتسن همچنین ادعا کرد که صرافی‌ها و شرکت‌های این حوزه با مشکلات نقدینگی بیشتری رو به رو خواهند شد که باعث حرکت آنها به سمت ورشکستگی و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به این بازار خواهد شد.

منبع تجارت نیوز
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=9RRuEFv-Li5PTVTxCdPX9lrQ-rHy-2Up_l-aU8MA1Ck