فواید نوشیدن آب ناشتا

کارشناس تغذیه روسی تاکید دارد دمای آبی که با معده خالی نوشیده می‌شود باید بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد

به گزارش سرویس سلامت و پزشکی دلیل ؛بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند قبل از صبحانه، یک لیوان آب بنوشند، زیرا فواید زیادی دارد اما آیا از خود پرسیده‌اید که این لیوان آب، چه مشخصاتی دارد؟
یک کارشناس تغذیه روسی، از ویژگی نوشیدن لیوان آب «ایده‌آل» قبل از صبحانه و فواید آن، پرده برداشت.

به نوشته رسانه‌های روسی، «داریا روساکووا» در این رابطه می‌گوید: «برای شروع کار سیستم‌های بدن در صبح، باید یک فنجان آب فیلتر شده یا آب چشمه نوشید، نه آب از شیرلوله‌ که حاوی مقدار زیادی ناخالصی است. آب جوشیده هم مناسب نیست، زیرا حرارت‌دادن آب، منجر به بروز تغییرات ساختاری در آب می‌شود که طی آن خواص مفید خود را از دست می‌دهد. آب معدنی نیز بهترین جایگزین نیست زیرا حاوی درصد بالایی از گازها است.»

این کارشناس تغذیه تاکید دارد که دمای آبی که با معده خالی نوشیده می‌شود باید بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.

او می‌گوید: «آب سرد و یخ برای دستگاه گوارش مناسب نیست، زیرا دمای معده، ۳۷ درجه سانتیگراد و در روده‌ها ۳۸ درجه سانتیگراد است، بنابراین آب سرد، مخاط معده و روده را تحریک کرده و رگ‌های خونی منقبض شده و متابولیسم (سوخت و ساز)، کُند می‌شود. طبیعی است که در افراد مبتلا به مشکلات گوارشی مانند سوزش سر معده، نفخ و یبوست، نوشیدن آب سرد بر شدت این عوارض می‌افزاید.»

به گفته او بهتر است آب را در حالت نشسته و جرعه جرعه و نه یک‌نفس نوشید. مقدار آن نباید بیش از ۴۵۰ میلی لیتر باشد و حداکثر بعد از نیم ساعت، صبحانه را میل کرد.

او خاطرنشان کرد که در مورد فواید اضافه کردن آب لیمو، زنجبیل یا عسل به آب، موارد استثناء وجود دارد.

این کارشناس تغذیه روسی می‌گوید: «آب با لیمو را فقط در صورت عدم وجود اسیدیته، سوزش سر دل و حساسیت به مرکبات می‌توان نوشید.»

او افزود: «آب با زنجبیل، به از بین بردن «اِدِم» (تورم ناشی از مایع اضافی حبس‌شده در بافت‌های بدن) کمک می‌کند و تاثیر اندک آنتی‌باکتریال دارد اما مصرف آن در صورت بیماری‌های تنفسی و افزایش دمای بدن، توصیه نمی‌شود، زیرا زنجبیل، دمای بدن و سطح فشار خون را بالا می‌برد.

به گفته این کارشناس تغذیه، آب با عسل، در واقع آب به همراه قند است، بنابراین می‌تواند به سوزش سر دل، افزایش فشار خون، نفخ صبحگاهی و همچنین افزایش وزن بیانجامد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=9RRuEFv-Li5PTVTxCdPX9lrQ-rHy-2Up_l-aU8MA1Ck