پدیده ای به عنوان مأمور قلابی |مردم مراقب باشند

مأمورنماها افرادی هستند که در پوشش مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی با لباس و تجهیزات پلیسی به سراغ شهروندان رفته و اقدام به سرقت، اخاذی، کلاهبرداری و باج خواهی می‌کنند.

به گزارش سرویس قضایی و انتظامی دلیل ؛«مأمور قلابی» عبارت ناشناخته ای نیست، حداقل هرکدام از ما یکی دوبار در این مورد خبری شنیده یا خوانده ایم؛ بعضی‌ها هم در دام‌شان افتاده و سرکیسه شده اند.

مأمور قلابی، پلیس تقلبی، مأمور نما و واژگانی با این مضامین مختص آن دسته از متهمانی است که در  پوشش یک فرد نظامی، انتظامی یا امنیتی به سراغ افراد رفته و از آنها باج خواهی، زورگیری یا سرقت می کنند.

در این بین عدم اطلاع و آگاهی افراد و به نوعی ساده اندیشی آنها می تواند در رسیدن متهمان به مقاصد شوم خود تأثیر گذار باشد؛ تشکیل پرونده‌های مختلفی در خصوص اخاذی و کلاهبرداری توسط مامورنماها شاهدی بر این قضایا است.

پرونده اول: اخاذی و سرقت با ۷ کارت شناسایی مختلف!

تیم عملیات کلانتری ۱۵۱ یافت آباد بصورت نامحسوس در محدوده میدان الغدیر تهران در حال گشت‌زنی به یک نفر که لباس پلیس به تن داشت مشکوک شده و وی را بصورت نامحسوس زیر نظر گرفته و مشاهده کردند که فرد مورد نظر با سواستفاده از لباس و‌‌ غصب عنوان پلیس اقدام به اخاذی و سرقت از شهروندان می کند.

ماموران با مشاهده این صحنه بلافاصله وارد عمل شده و متهم را دستگیر کردند؛ از متهم مقدار زیادی وسایل و ادوات پلیسی و مدارک جعلی، بی سیم دستی، کلید دستبند، ۷ جلد کارت شناسایی از قبیل کارت ضابطین دادگستری و نماینده دادستان، کارت پایان خدمت، کارت بادیگاردی، کارت مربیگری و چند کارت دیگر که همگی جعلی بوده کشف و همراه متهم به کلانتری منتقل شد.

متهم بعد از انتقال به کلانتری به چندین فقره سرقت و اخاذی به شیوه غصب عنوان پلیس اعتراف کرد. 

پرونده دوم: کلاهبرداری ۲۰۰ میلیون تومانی با ترفند پلمب/ سرهنگ موسوی، خالقی و نجفی همه جعلی بودند

در پی کسب خبری مبنی بر اینکه فردی مجهز به ادوات و تجهیزات پلیس با معرفی خود به عنوان مامور انتظامی و داشتن دستور پلمب مغازه ها، اقدام به سوءاستفاده از برخی واحدهای صنفی کرده است رسیدگی به موضوع در دستور ماموران معاونت نظارت بر اماکن عمومی پلیس اطلاعات تهران قرار گرفت.

ماموران پلیس در ادامه تحقیقات متوجه شدند متهم ضمن تماس تلفنی با کسبه و معرفی کردن خود با اسامی جعلی مانند سرهنگ موسوی ، سرهنگ خالقی و سرهنگ نجفی، آنها را در جریان  پلمب واحدهای صنفی شان قرار داده و برای جلوگیری از آن مبالغی را از متصدیان واحدهای صنفی دریافت می کرد.

 با توجه به گستردگی جرم و قربانی شدن تعدادی از واحدهای صنفی و سوء استفاده از هویت و لباس انتظامی موضوع با جدیت مورد پیگیری قرار گرفت و در نهایت پس از اقدامات پلیسی این فرد در مخفیگاهش دستگیر و برای سیر مراحل قضائی به دادسرا معرفی شد. 

نکته قابل توجه این است که متهم سابقه دار بوده و به دفعات مختلف به جرم جعل و کلاهبرداری تحمل کیفر داشته و کارشناسان ارزش کلاهبرداری های انجام  شده وی را ۲  میلیارد ریال برآورد کرده اند.

پرونده سوم: اخاذی و سرقت با لباس پلیس/ متهمان دستگیر شدند 

تیم عملیات کلانتری ۱۳۵ آزادی بصورت نامحسوس در محدوده میدان آزادی به دو نفر که لباس پلیس به تن داشتند مشکوک شدند.

ماموران بصورت نامحسوس آنها را زیر نظر گرفتند و مشاهده کردند که این افراد با سواستفاده از لباس و غصب عنوان پلیس اقدام به اخاذی و سرقت از شهروندان می کنند که  بلافاصله در یک عملیات پلیسی هر ۲ سارق دستگیر شدند. 

گفتنی است متهمان به چندین فقره سرقت و اخاذی اعتراف کرده و اظهار داشتند که با تهیه لباس پلیسی مدتی است به همین  شیوه سرقت می کنند.

پرونده چهارم: انهدام باند ۳ نفره اخاذی از مردم/ دستگیری در عملیات تعقیب و گریز

 در پی اعلام گزارشات مردمی مبنی بر اینکه ۳ نفر با یک دستگاه خودروی ۲۰۶ در پوشش مامور در سطح شهرستان ری، اقدام به اخاذی از مردم می‌کنند، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستورکار کلانتری ۱۳۱ شهری قرار گرفت. 

ماموران کلانتری شهرری با رصد میدانی و تخصصی و شناسایی پیک جرائم نقاط جرم خیز را تحت پوشش قرار دادند تا اینکه سوژه های مورد نظر را با خودروی مذکور در محدوده شهرری مشاهده کرده که در ادامه متهمان به محض رویت ماموران انتظامی اقدام به فرار کردند که طی یک تعقیب و گریز ضربتی و عملیاتی خودروی سارقان متوقف و هر ۳ متهم مامورنما دستگیر شدند. 

بعد از دستگیری، ماموران در بازرسی از متهمان، تجهیزات نظامی اعم از یک دستگاه شوکر، دو عدد اسپری اشک آور، یک عدد باتوم فنری و سه عدد دستبند یک بار مصرف کشف کردند که به همراه متهمان به کلانتری انتقال داده شد. 

گفتنی است پس از انتقال متهمان به کلانتری همزمان دو نفر از شهروندان مراجعه و اعلام کردند که دقایقی قبل توسط افراد دستگیر شده که خود را مامور معرفی کرده بودند مورد اخاذی قرار گرفته اند که شکایت شاکیان اخذ و پس از پایان تحقیقات و تشکیل پرونده، متهمان با دستور قضائی روانه زندان شدند. 

پرونده پنجم: اخاذی با درجه سرداری/ متهم سابقه‌دار بود

 سرهنگ جلیلیان فرمانده انتظامی شهرستان ری از دستگیری شخصی با لباس نظامی و نصب درجه سرداری خبر داد و گفت: متهم  با اقدامات اطلاعاتی و ضربتی تیم عملیاتی کلانتری ۱۳۱ شهرری دستگیر شد.

وی گفت: در بررسی های انجام شده مشخص شد متهم مذکور دارای سابقه جعل عنوان و کلاهبرداری در شهرستان‌های همجوار هم بوده که پس از پایان تحقیقات و تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی شد.

پلیس:کارت شناسایی افراد را بررسی کنید/ مراتب مشکوک را به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید

پلیس همواره به شهروندان توصیه می کند که در صورت مراجعه افراد و معرفی به عنوان ماموران ارگان‌های دولتی قبل از هرگونه پاسخگویی نسبت به رؤیت کارت شناسایی و اطمینان از صحت ادعای افراد اطمینان حاصل کرده و در صورت مواجهه با موارد مشکوک مراتب را با شماره تماس ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

منبع خبرگزاری فارس
از طريق مریم عرب انصاری
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=9RRuEFv-Li5PTVTxCdPX9lrQ-rHy-2Up_l-aU8MA1Ck